wtorek, 2 grudnia 2008

Bitwa pod Grunwaldem w literaturze, malarstwie, filmie. Cz. 3.

Uwaga! Wpis jest (przed)ostatnim z cyklu poświęconego analizie bitwy pod Grunwaldem. Pozostałe znajdziecie tu: LITERATURA (wpis z cytatami z Krzyżaków), MALARSTWO (wpis z prezentacją do wykorzystania na lekcji oraz filmikiem wykonanym z okazji 600-lecia bitwy),  MOC FIKCJI LITERACKIEJ (oraz filmik "Fakty i mity o filmowej bitwie...").

Na dzisiejszej lekcji mieliśmy zająć się filmowym przedstawieniem bitwy pod Grunwaldem, z przyczyn technicznych jednak nie udało nam się to. Warto jednak obejrzeć fragment filmu Aleksandra Forda Krzyżacy z 1960 r. Wiem, że po wielkich scenach batalistycznych z Władcy Pierścieni i innych tego typu dzieł obraz sprzed prawie pięćdziesięciu lat może wydać się nieco naiwny, ale ja osobiście (jako osoba, która trochę wie o filmie) uważam, że jest bardzo dobrze zrobiony od strony techcznej.

Bitwa pod Grunwaldem w filmie w reż. A. Forda


I coś dla lubiących się śmiać - Kabaret Moralnego Niepokoju.Mam nadzieję, że zapamiętacie coś z moich opowieści o bitwie pod Brenną z powieści Pani Jeziora Andrzeja Sapkowskiego. Jeśli nawet wszystkiego nie zrozumieliście lub odrobinę Was znudziło, być może kiedyś, podczas samodzielnej lektury, wspomnicie to, co starałam się Wam przedstawić.

Przypominam o zadaniu dodatkowym - porównanie bitwy pod Grunwaldem u Sienkiewicza z bitwą pod Brenną u Sapkowskiego. Na wykonanie zadania macie tydzień (czyli prace oddajecie mi we wtorek, 9.12).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...