wtorek, 9 grudnia 2008

Czasownik z każdej strony 2 + humor z wypracowań

Drodzy Uczniowie!
Na dzisiejszej lekcji, oprócz tego, że oddałam Wam Wasze testy i napiętnowałam błędy, które się w nich pojawiły (Dziady, Chłopi i całokształt!), sprawdzaliśmy ćwiczenia ze Słów na czasie. Dowiedzieliśmy się (to tak a'propos czasu), że w trybie rozkazującym nie określa się czasu czasownika (ileż tu powtórzeń, brrr...). Imiesłowami zajmiemy się w czwartek na drugiej lekcji. Przypominam, że na pierwszej piszecie sprawdzian z angielskiego.

Sprawdziłam Wasze wypracowania Opowiedz przebieg wydarzeń, które twoim zdaniem najbardziej wpłynęły na zmianę charakteru i osobowości Zbyszka z Bogdańca. Prace są lepsze niż ich pierwsze wersje, aczkolwiek nie wprawiły mnie w zachwyt. Najmniej zadowolona jestem z ucznia, który nie oddał mi poprawy.

Jak w pracach klasowych, tak i w tych trafiły się przeróżne "kfiatki". Zamieszczam je niżej. Proszę się pośmiać, ale też wyciągnąć wnioski. Zdania poprawiać będą wszyscy - w domach. Zachowałam oryginalną pisownię.

1. Zbyszko próbował zrzucić z konia krzyżackiego posła Lichtensteina co karano śmiercią, mimo to wszystkim było żal i Naszczeście Danusia rzucając mu wianek na uratowała Zbyszka przed katowskim toporem.

2. Danusia obudziła się i już mniej majaczącym głosem niż dotąd, poczęła wypytywać o najróżniejsze rzeczy.

3. Przygody wiele nauczyły Zbyszka i wykożeniły złe cechy w miejsce których nadały nowych.

4. Chłopiec zachorował po wypadku z turem, który miał miejsce prędzej.

5. Ten przystał na to pod warunkiem, że król rozpowie po wszystkich państwach chrześcijańskich, że zawsze przebacza ludziom co atakują posłów, Jagiełło oczywiście się nie zgodził i Zbyszka kazano poddać egzekucji.

6. Krzyżacy kazali mu się upokorzyć, zakładając na siebie swoją pochwę od miecza.

7. Podszywając się pod gońca, wysłanego z listem od Juranda, w którym było napisane, że jest chory i Danusia musi przyjechać do domu.

8. Dzięki temu miał być ścięty, ale został uratowany.

Do zobaczenia jutro pod Bytomskim Centrum Kultury, gdzie obejrzymy inscenizację Dziadów Adama Mickiewicza. Przypominam, że Dziady to dramat romantyczny. I żeby nikt nigdy nie myślał inaczej!

1 komentarz:

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...