wtorek, 6 stycznia 2009

"Lilije" Adama Mickiewicza

Poznaliśmy dziś balladę Lilije Adama Mickiewicza. Utwór ten, jak informuje nas autor w nawiasie pod tytułem pochodzi "z pieśni gminnej". "Gminnej", czyli "ludowej". Ballada Mickiewicza jest twórczym, artystycznym opracowaniem pieśni ludowej, którą czytaliśmy na lekcji wczorajszej. Przypominam, że pieśń ta nie ma jednego określonego autora. Wiemy jedynie, że została spisana przez polskiego badacza folkloru, etnografa i kompozytora Oskara Kolberga. Kolberg żył w latach 1814 - 1890, prawie całe jego dorosłe życie przypadało więc na epokę romantyzmu.

Porównując same plany wydarzeń obu utworów (ludowego i Mickiewiczowskiego) zauważamy spore różnice między nimi. A jakie to różnice - musicie dokładnie napisać sami (praca domowa!). Celowo wytłuściłam słowo "napisać", ponieważ zadanie w Waszym podręczniku zaczyna się od "Powiedz".

Przypominam, że w czwartek piszemy wypracowania. Proszę wziąć ze sobą kartki z podanymi dziś tematami. Jeśli starczy czasu (a powinno) w czwartek dokończymy "Lilije", zaś w piątek zajmiemy się "Świtezianką". W poniedziałek zaczynamy Opowieść wigilijną. Lektura jest na tak króciótka i dobrze się czyta :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...