piątek, 9 stycznia 2009

"Nie masz winy bez kary" - "Lilije" A. Mickiewicza c.d.

Mam nadzieję, że po lekturze *** (Stała nam się nowina) oraz Lilij Adama Mickiewicza cytat "Nie masz winy bez kary" zapamiętacie wszyscy po wieki wieków. Będzie Wam on towarzyszył nie tylko w toku dalszej edukacji (szczególnie przy okazji omawiania ballada oraz dramatów romantycznych, z którymi jeszcze będziemy mieć przyjemność), ale także w zwyczajnym życiu. Ta uniwersalna, nie tylko ludowa zasada moralna może w przyszłości - bliskiej i dalekiej - pomoże Wam w dokonywaniu właściwych wyborów.

Bohaterka ballady Lilije, niewierna żona, zabójczyni męża, choć miała możliwość uniknięcia kary za swoją winę, zrezygnowała z niej. Pustelnik oferował jej przecież wskrzeszenie męża! Ta jednak wybrała drugą opcję - powtórne zamążpójście. Skończyło się to, jak pamiętamy, tragicznie. Zarówno dla niej, jak i dla wszystkich ludzi zgromadzonych w cerkwi (czyli kościele).

Mówiliście, że ballada Mickiewicza nie jest dynamiczna, nie trzyma w napięciu. A gdyby tak tę fabułę zaadaptować? Zrobić z utworu poetyckiego film? Całość mogłaby być niezłym thrillerem lub horrorem. Istnieje też możliwość twórczego pobawienia się konwencją. Czy ktoś pokusi się o ekranizację (zadanie dodatkowe)? Na zachętę wstawiam dwa zupełnie różne filmiki uczniowskie (polecam szczególnie pierwszy!).

Mówiliśmy dziś również o roli przyrody w utworze. Ma ona nie tylko stanowić tło poczynać bohaterki czy być symbolem, ale także współgrać z jej nastrojem, niejako go oddawać. To dość popularny chwyt. Stary, a jednak do dziś się sprawdza. Groza przyrody to odbicie stanu duszy bohatera.

Pamiętajcie też o elementach rytmizujących (powtarzające się niczym refren zdania, rozpoczynanie wersów tymi samymi słowami).

Na lekcji następnej zajmiemy się kontrowersyjną Świtezianką. Zdefiniujemy też (w końcu) czym właściwie jest ballada. Wysłuchamy dla porównania ballady rockowej (którą zaproponował - bardzo słusznie zresztą - Szymon).

Życzę miłego weekendu :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...