czwartek, 19 lutego 2009

Ocalić siebie od zapomnienia, czyli...

... bardzo długa i długoterminowa praca domowa, do której należy poważnie podejść. Publikuję tu instrukcję, którą otrzymaliście dziś na lekcji:

Należy wykonać album, którego tytuł będzie brzmiał Ocalić siebie od zapomnienia.
W każdym albumie powinno znajdować się wypracowanie – list do samego siebie za dwa lata (czyli ja-pierwszoklasista, piszę do siebie-trzecioklasisty). Treść listu jest dowolna, niemniej proszę pamiętać o zasadach tworzenia tej formy wypowiedzi oraz o tym, że list powinien się składać przynajmniej z dwudziestu zdań.
List można umieścić w kopercie wklejonej do albumu, przykleić na jednej ze stron – każdy zrobi tak, jak uważa. Chodzi jednak o to, by list ów nie wypadł.
Niestety, będę musiała przeczytać to wypracowanie. Oceniać będę jednak nie Was jako ludzi, ale Wasz styl, zachowanie narzuconej formy wypowiedzi (czyli listu), język, ortografię i interpunkcję.
Za wypracowanie można dostać 3p.
Oprócz listu w albumie umieszczacie to wszystko, co zgodne jest z narzuconym tematem. Mogą to być zdjęcia, teksty piosenek/książek/wierszy, wycinki z gazet, liście, kwiaty, druty – cokolwiek. Pamiętajcie jednak, że jest to praca domowa z języka polskiego. Dlatego każdy z wklejonych obiektów musi być opisany – przynajmniej jednym zdaniem. Mile widziane jednak będą historyjki związane np. z daną fotografią.
Album ma zawierać przynajmniej pięć kart. Za jego zawartość można otrzymać 3p.
Zwracam szczególną uwagę na walory estetyczne. Nie chcę nawet oglądać pracy wykonanej na odwal, na odczep się. Zadbajcie o ciekawy układ stron, urozmaicenie ich kolorowym papierem, rysunkami itp. Za stronę wizualną i wykonanie można otrzymać najwięcej, bo 4p. Jest więc dużo do stracenia.
Jeśli czyjaś praca szczególnie mnie zachwyci – tak treścią, jak i formą – ma szanse na dodatkowe 5p. Mile widziana jest np. oprawa muzyczna – do albumu można dołączyć płytę z ulubionym piosenkami, filmik ze swoim udziałem, wywiady z rodziną – co tylko przyjdzie Wam do głowy.
Mam nadzieję, że każdy wywiąże się z postawionego przed nim zadania. Mam nadzieję, że każdy z Was zachowa się jak odpowiedzialny uczeń i nie pokpi sprawy.

Przykłady różnych, bardzo ozdobnych albumów znajdziecie przez Google, wpisując hasło "scrapbooking". Oczywiście nie wymagam od Was takie zaawansowanego poziomu, a jedynie pomysłu i staranności wykonania.

9 komentarzy:

 1. niebardzo wiem co napisać w tym liście ;(

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyobraź sobie siebie za dwa lata i napisz jak do obcej, starszej osoby. Co chciałbyś, żeby o Tobie wiedziała?
  Przyniosę przykład takiego listu na następną lekcję.

  PS. Proszę się podpisywać!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. A można w tym liście napisać co się teraz lubi, czym się interesuje itp.?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, można. Można także napisać, gdzie się widzi siebie za dwa lata, jak się sobie wyobraża swoje życie jako trzecioklasity itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. A czy można zrobic tą pracę w segregatorze?

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy można zrobic tą pracę w segregatorze?

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, można. Bardzo dobry pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A można dac do tego albumu parę zdjęc swojego psa, czy mozna tylko zdjęcia siebie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Można umieścić to wszystko, co jest Ci bliskie. Tak więc psa też.

  OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...