poniedziałek, 23 lutego 2009

XV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Zachęcam do ubiegania się o mandat posła XV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pierwszym krokiem do zdobycia miejsca w Sejmie jest napisanie pracy na jeden z trzech podanych niżej tematów. Prace ocenia specjalna komisja przy Kuratorium Oświaty. Spośród nadesłanych wybiera najlepsze i ich autorom przyznaje mandat posła.


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wyraził zgodę na przygotowanie i odbycie kolejnej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zgodnie z tradycją Sejm Dzieci i Młodzieży będzie obradować w dniu 1 czerwca 2009 roku. Będzie to już XV sesja tego Sejmu – a jej wiodącym hasłem jest „Młodzi wobec wydarzeń roku 1989”.

Uczniowie ubiegający się o mandat posła będą pisać pracę na jeden z następujących tematów:
  1. Jak wydarzenia roku 1989 pamiętają nasze rodziny? Co wiem o pokoleniach młodzieży, która przez 70 lat działała na rzecz demokracji i niepodległości? Co my możemy zrobić dla pomyślności Polski, żeby żyło się lepiej i sprawiedliwiej nam i pokoleniom, które przyjdą po nas?
  2. Co możemy jeszcze zrobić, żeby Polska była silna i bezpieczna? W jaki sposób demokracja wpływa na umocnienie pokoju na świecie? Jak ważne są dla pokoju prawa człowieka i wzajemny szacunek? Co ja mogę zrobić dla pokoju w świecie – czy mogę cokolwiek?
  3. Co znaczą dziś słowa Jana Pawła II, że nie ma wolności bez solidarności, kiedy myślę o Polsce, a co znaczą kiedy myślę o świecie? Czym się chwalę, a czego się wstydzę, kiedy rozmawiam o Polsce z kolegami z innych krajów – jak mogę to zmienić? Czy są Polacy za granicą, którym powinniśmy pomagać; na czym ta pomoc ma polegać?
Zachęcam do pisania prac, choć temat niełatwy. Termin nadsyłania: 10 marca (to znaczy, że prace trzeba napisać przynajmniej tydzień wcześniej, aby zdążyła je sprawdzić).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...