niedziela, 26 kwietnia 2009

Wróćmy jeszcze do groteski

Miałam napisać coś więcej o grotesce przy okazji Wesela w Atomicach, ale jakoś mi to umknęło... Przypominam zatem trzy główne cechy groteski*:

  1. Fantastyka. Upodobanie do form osobliwych, ekscentrycznych, przerażających, zdeformowanych.
  2. Absurdalność - wynika ona z braku jednego systemu rządzącego światem przedstawionym. Polega na mieszaniu porządków - np. baśni i realizmu.
  3. Niejednolitość nastroju - pomieszanie komizmu z tragizmem, demoniczności z trywialnością, błazenady z rozpaczą i przerażeniem.

Sama nazwa "groteska" pochodzi od ornamentu (czyli zdobienia), na który składały się stylizowane wici roślinne, przeplatające się z fantastycznie przedstawionymi figurami ludzi i zwierząt. Dostrzeżono zatem analogię między powyginanymi roślinami, ludźmi i zwierzętami, a dziwnie "powyginaną", fantastyczną i absurdalną treścią tekstów. 


Z groteską wiąże się czasem karykaturę. Jako przykład - karykatura Władysława Stanisława Reymonta (tak, tego od Chłopów) oraz Sławomira Mrożka (Wesele w Atomicach).

Na zakończenie natomiast obraz Chaima Soutine'a z 1925 roku. W filmie Uśmiech Mony Lizy wystąpił pod tytułem Ścierwo. Obowiązujący w Polsce tytuł brzmi jednak nieco inaczej - Zarżnięty wółWe wtorek oddam ocenione recenzje i komiksy. 

* Informacje o grotesce zostały zredagowane na podstawie hasła ze Słownika terminów literackich (red. J. Sławiński. Wrocław 2002).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...