piątek, 25 września 2009

Cierpkie i słodkie pomysły na życie

Przez ostatnie trzy lekcje (z małą przerwą czwartkową na rozbiory zdań) oglądaliśmy wspólnie smakowity film Czekolada w reżyserii... (o, tu się zaczyna Wasza praca domowa). Mam nadzieję, że choć niektóre jego momenty Wam się podobały. Dla przypomnienia (oraz dla osób nieobecnych na lekcji) zamieszczam pytania do filmu, na które odpowiadacie w zeszycie:
  1. Kto jest reżyserem, kto napisał muzykę, zaprojektował kostiumy do filmu; w którym roku powstał film?
  2. Kiedy rozgrywa się akcja filmu (rok, pora roku)?
  3. Kto jest narratorem?
  4. W jakiej konwencji jest utrzymany film?
  5. Jaką postawę życiową reprezentują: Vianne, burmistrz, Armande, Anouk? Uzasadnij swoje zdanie. 
Pytania nie są trudne, na niektóre z nich na pewno znacie już odpowiedź. Naważniejsze jest pytanie ostatnie, ponieważ sprawdza czy potraficie wykorzystać w praktyce wiedzę teoretyczną dotyczącą filozofii. Jeżeli będziecie mieć jakieś pytania, nie będziecie pewni swoich osądów - zawsze możecie zapytać w komentarzach lub mailowo. Zależy mi na tym, byście raczej zapytali, niż przyszli na lekcje z informacją dla mnie "nie wiedzieliśmy, jak to zrobić".

Zwracam uwagę na pytanie nr 4. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta, trzeba jednak wiedzieć, w jakim znaczeniu występuje tu słowo "konwencja". Szukajcie "konwencji literackiej", słowa "konwencja" w recenzjach filmów. Jeśli nie będziecie pewni, czy dobrze zrozumieliście - raz jeszcze podkreślam - pytajcie.

Na poniedziałek sporo pracy domowej. Powyższe pytania, ćwiczenia z archaizmami, pięć opowiadań z Medalionów Zofii Nałkowskiej. Przypominam ich tytuły i numery:
  • Profesor Spanner (1)
  • Dno (2)
  • Wiza (6)
  • Człowiek jest mocny (7)
  • Dorośli i dzieci w Oświęcimiu (8)

3 komentarze:

  1. Na kiedy jest lektura Kamienie na szaniec?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mam pojęcia o co chodzi z tą konwencją filmu :/

    OdpowiedzUsuń
  3. @Kuba: "Kamienie na szaniec" - na 15 października, ale zastanawiam się czy nie przełożyć na później - ze względu na wycieczkę do Oświęcimia. Porozmawiamy o tym na lekcji.

    Jeśli zaś chodzi o konwencję, to jest ona zespołem norm, układem składników dzieła, które wyznaczają sposób tworzenia danej formy wypowiedzi. Np. rozprawka, aby mogła zostać nazwana rozprawką, musi posiadać wstęp z tezą lub hipotezą, argumenty z uzasadnienim, zakończenie itd. Podobnie jest z filmami - jedne nazywamy komediami romantycznymi, inne horrorami, jeszcze inne filmami akcji czy science-fiction.
    W jakiej konwencji utrzymana jest "Czekolada"? Zwróć uwagę na początek filmu ("Zupełnie niedawno, w pewnym miasteczku..."), na to jak wyglądają bohaterki (czerwone pelryny), na pewną dawkę fantastyczności, sposób narracji. Co Ci to przypomina?

    OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...