poniedziałek, 7 grudnia 2009

Aluzja literacka i lektury na najbliższy czas

Zanim przejdę do właściwego tematu, mała ciekawostka. Strona internetowa poświęcona 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Wszystko o okolicznościach zgonu i wędrującej trumnie! Polecam (zwłaszcza dział  Śmierć Mickiewicza --> Pogrzeby i skandale). Całość pod adresem http://am.ibl.waw.pl 

Na dzisiejszej lekcji omówiliśmy Wasze prace z zastępstwa dotyczące m.in. aluzji literackiej w  Inwokacji do Pana Tadeusza. Nawet jeśli niektórzy z Was tej aluzji nie widzą, to ona tam jest, na 100%. Mickiewicz nawiązuje bowiem do fraszki Jana Kochanowskiego Na zdrowie, przepisując w zasadzie jej pierwsze cztery wersy w trzech wersach Inwokacji. Ponieważ aluzja literacka to świadome nawiązanie w jednym utworze do innego utworu, zawsze czyniona jest ona w jakimś celu. Jaki cel miała tutaj?

Większość z Was odpowiedziała, że Mickiewicz znał i cenił twórczość Kochanowskiego i stąd ta aluzja. To prawidłowa odpowiedź. Ja nieco ją rozwinęłam wskazując odniesienie poety romantycznego do polskiej tradycji literackiej. Wszak to Jana Kochanowskiego uważa się za twórcę polskiego języka literackiego! Poza tym zarówno fakt posiadania zdrowia (Kochanowski), jak i Ojczyzny (Mickiewicz) docenia się dopiero, kiedy się te wartości utraci. Myślę, że dotyczy to także np. uczuć (miłość, przyjaźń) oraz rodziny (rodziców, rodzeństwa...).

Kochanowski napisał Na zdrowie grubo ponad czterysta lat temu, a jego słowa są nadal aktualne. To się nazywa moc poezji :).

Na jutro proszę przeczytać Latarnika Henryka Sienkiewicza - tekst w podręczniku.

Na piątek zaś Opium w rosole Małgorzaty Musierowicz. Termin ostateczny i nieodwołalny. Niestety, trzeba trochę pochodzić po bibliotekach lub wybrać się do większej księgarni (ew. ja mogę kupić w Katowicach osobom chętnym - kto chciałby dostać książkę na jutro, proszę się zgłaszać w komentarzach).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...