wtorek, 1 czerwca 2010

W gąszczu inspiracji - "Dziewczyna z perłą"

W związku z zakończeniem omawiania lektury Syzyfowe prace (która, jak mniemam, ma szanse zająć dość wysoką pozycję w rankingu najnudniejszych kiedykolwiek przeczytanych przez Was książek), mogliśmy przejść do rozważań związanych z tytułem i treścią ostatniego rozdziału Waszego podręcznika - Twórca i jego dzieło

Zarówno "twórca", jak i "dzieło" to terminy bardzo pojemne. Jest dzieło literackie, filmowe, malarskie. Jest poeta, rzemieślnik, artysta. Film w reżyserii Petera Webbera Dziewczyna z perłą stanowi doskonały wstęp do rozważań o dziele i twórcy właśnie. 

Co było pierwsze? Powiedzieliśmy, że obraz Dziewczyna z perłą (znany też jako Dziewczyna z perłowym kolczykiem), namalowany przez Jana Vermeera w drugiej połowie XVII wieku. Był malarz (twórca), jest obraz (dzieło) - to jedyne pewne fakty. Kto pozował, kiedy dokładnie powstał portret młodej kobiety w błękitnym turbanie - nie wiadomo. 

Znane (choć nieznane też) obrazy mogą inspirować twórców posługujących się innymi znakami, innym kodem. W tym wypadku portret zainspirował amerykańską pisarkę Tracy Chevalier, która ze swej wyobraźni wysnuła historię młodej służącej w domu Vermeerów. 

Z kolei książka Chevalier zainspirowała twórców filmu Dziewczyna z perłą. Pamiętajcie jednak, że film jest nie tylko adaptacją książki, ale również przeniesieniem na ekran, ożywieniem obrazów Vermeera. Ujęcia są bardzo malarskie, statyczne, pełne świateł i cieni, spokojne - takie jak malowane przez mistrza z Delft sceny rodzajowe. 

Jeden tytuł (Dziewczyna z perłą) trzy różne dzieła. A u podstaw tego wszystkiego czysto ludzka potrzeba tworzenia. 

Prezentację z lekcji podsumowującej film można ściągnąć stąd. W prezentacji znajduje się również temat pracy domowej wraz ze wskazówkami jej wykonania.

Następny wpis dotyczyć będzie motywu miłości :).

3 komentarze:

 1. Szanowna Pani Magister,
  jak to dobrze, że prowadzi Pani blog przeznaczony dla swoich uczniów. Dzięki temu, my - Pani (byli już) studenci - możemy nadal czerpać inspiracje z Pani pomysłów. :)
  Pozdrawiamy serdecznie,
  Monika i Adrian.

  OdpowiedzUsuń
 2. czy to na wtorek to wypracowanie czyli na jutro:D i na ile to ma być strony

  OdpowiedzUsuń
 3. @Pani Monika i Pan Adrian: Raz jeszcze dziękuję bardzo :).
  @Anonimowy od wypracowania: Ileż ja razy prosiłam, aby się podpisywać...? Co do terminów oddawania prac to:
  a) proszę zapisywać,
  b) proszę się rozejrzeć po blogu: z prawej strony jest rubryka: "Najbliższe prace domowe" a tam tematy, terminy i punkty... :).

  OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...