czwartek, 2 września 2010

Kultura, arcydzieło, kicz, kamp

W trzeciej części Waszego podręcznika do języka polskiego zostały zamieszczone bardzo interesujące teksty dotyczące sztuki i jej wytworów - arcydzieł oraz kiczu. Prócz wyczerpujących definicji słownikowych mogliśmy przeczytać dwa wywiady, pierwszy z Jerzym Pilchem, drugi ze Stanisławem Lemem. W obu pisarze wypowiadali się na temat sztuki współczesnej, formułując odważne i świadome opinie na jej temat.

Odbiór sztuki współczesnej, zarówno malarstwa, rzeźby, jak i literatury, wymaga sporej kompetencji kulturowej. Wiedzy na temat arcydzieł ma Wam dostarczyć szkoła. Ma także nauczyć Was krytycznej oceny wytworów ludzkiej wyobraźni. Taka nauka trwa jednak całe życie... 

Przypominam dwa nowe terminy, które pojawiły się dziś na lekcji - camp oraz SLAM poetycki. Poeta slamowy, którego utwory czytałam (a fragmentu jednego z nich wysłuchaliśmy), to Maciej Kaczka. Zainteresowanym polecam stronę autora http://kaczka.art.pl/, na której znaleźć można takie jego utwory, jak Mały Emo (dla słuchaczy o mocnych nerwach).

Przy tej okazji przypomniał mi się jeden wybitny przykład - sama nie wiem - kiczu czy kampu. Oceńcie sami, zachęcam do komentowania (czyli formułowania swoich opinii).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...