piątek, 22 października 2010

Centrum, miejsce bezpieczne, Arkadia, czyli...

analiza krajobrazu w Końcu wakacji. Dlaczego? Ponieważ powieści interpretuje się, dokładnie tak samo, jak czyni się to z wierszami. Miejsce życia bohatera i sposób postrzegania tego miejsca nie są przypadkowe. Jurek mieszka w Borzechowie, na Zagłębiu, niemal pod kopalnią. A jednak nie widzi dymu, zanieczyszczeń czy hałd. Z bezpiecznego gołębnika na strychu domu przenosi się do zielonego, pełnego porzeczek ogrodu, do dzikiego parku, nad lśniący staw, do ruin zamku czy porośniętych brzozami okolic Borzechowa.

Jurek jest bezpieczny w mieście, które zna. Porusza się w okolicy, która jest "jego" od dziecka. Można powiedzieć, że tam, gdzie jest Jurek, jest środek jego świata - wszystko koncentruje się wokół niego. Żyje w mieście, które wyglądem przypomina talerz, a on sobie w tym talerzu pływa ;). 

O krajobrazie otaczającym bohatera powiemy jeszcze we wtorek. Następnie zajmiemy się jego relacjami z ojcem oraz... Tak, tak... Relacjami z Elżbietą oraz kolegami i koleżankami.Na następną lekcję należy sprawdzić, czym jest Arkadia.


Prezentacja z dzisiejszej lekcji będzie dostępna do pobrania w niedzielę.4 komentarze:

 1. Hmm... czy jak ktoś napisze 3 strony albo więcej to się coś stanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Artykuł napisać w 2 kolumnach czy w 1?

  OdpowiedzUsuń
 3. O mój boże... Mam 10 800 znaków...

  OdpowiedzUsuń
 4. @Kuba: Nic się nie stanie. Oby było ciekawe! I poprawne.
  @Wołek: Nie narzucam wyglądu strony. Wybór należy do Ciebie :).

  OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...