poniedziałek, 3 stycznia 2011

Czy Antygona była szalona?

Już od kilkunastu lekcji trwa nasza przygoda z dramatem Sofoklesa Antygona. Jego omawianie zaczęliśmy dość nietypowo, bo od razu od charakteryzowania bohaterki. Niebawem (już jutro!) dowiecie się, kim był Sofokles, jak wyglądał teatr antyczny, jakie są wyznaczniki dramatu antycznego.

Głównym celem cyklu lekcji poświęconych głównej bohaterce dramatu było przygotowanie Was do napisania charakterystyki. Jak wiemy, jest to forma wypowiedzi, z którą macie problem. I to poważny. Dlatego też sami rozważaliście, czy Antygona była szalona, wypełnialiście tabelki i zbieraliście cytaty. Ten, kto wykonał to porządnie, nie będzie miał problemów z napisaniem charakterystki bohaterki (na 11 stycznia).

Antygonę poznajemy w kluczowym momencie jej życia; podejmuje ona ważną decyzję, świadoma konsekwencji, jakie będzie musiała ponieść. Poznajemy ją poprzez jej działania, wypowiedzi, wypowiedzi innych osób o niej. Waszym zadaniem, podczas charakteryzowania tej postaci, będzie zwrócenie uwagi na cechy osobowości i charakteru, które ujawniają się własnie w tym konkretnym momencie jej życia. Nie wiecie przecież, jaka była wcześniej - i proszę nie snuć swoich dywagacji na ten temat.

Przypominam również, że serwisy z różnej maści ściągami nie są mi obce. Większość prac zamieszczonych w Sieci jest albo bardzo słaba, albo bardzo dobra - powyżej poziomu gimnazjum. W niektórych można znaleźć takie oto, bardzo przydatne, informacje: Była ona młodą i atrakcyjną dziewczyną o długich, ciemnych włosach. Miała delikatne rysy twarzy i błyszczące oczy. To jest cały akapit...

Mam nadzieję, że wszyscy szczęśliwie zaczęliście Nowy Rok i że zobaczę Was wszystkich na jutrzejszych lekcjach :).

7 komentarzy:

 1. Witam,
  Mam pytanie odnośnie charakterystyki Antygony - czy jest jakaś określona minimalna długość tej pracy?

  ~Slimior

  OdpowiedzUsuń
 2. @Slimior: Praca ma być przede wszystkim wyczerpująca. Myślę, że za minimum możemy w każdym wypadku przyjąć standard z egzaminu - 21-22 linijki. Czyli ok. strony A4 napisanej ręcznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm. Zakładam, że nie ma mowy o oddawaniu prac w czwartek? :/

  OdpowiedzUsuń
 4. @Kuba: Dobrze zakładasz.
  Pamiętaj jednak, że zawsze można oddać później, ale, zgodnie z regulaminem, -2 do oceny...

  Chcę je już na czwartek sprawdzić, omówić i oddać Wam do ewentualnej poprawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy mam pominąć wygląd zewnętrzny Antygony?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Kuba: Tak, nie jest on w tym wypadku istotny (mówiłam o tym na lekcji!).

  OdpowiedzUsuń
 7. Wolałem się upewnić.

  OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...