wtorek, 15 listopada 2011

Ballada? Nie, Balladyna!

Na lekcjach w II gimnazjum fragmenty czytaliśmy fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego. Oglądaliśmy też na lekcjach (w podłej kopii... Jak to jest, że spektakli Teatru Telewizji nigdzie nie można zdobyć??) fragmenty inscenizacji w reż. Olgi Lipińskiej. W Balladynę rzecz jasna jasny piorun trafił (wyrażenie kolokwialne, czyli potoczne, nie zostało tu użyte bezzasadnie!), ale mimo to popatrzcie, jak dramat Słowackiego zainspirował malarzy, rysowników, twórców plakatu...

Leon Wyczółkowski, Alina [źródło] Leon Wyczółkowski, Alina [źródło]


Michał Elwiro Andriolli, ilustracja do Balladyny [źródło]

Wojciech Gerson, Balladyna [źródło]Plakat spektaklu Teatru Nowego w Słupsku [źródło]
I mój ulubiony, przypominający "truskawkową" scenę z Across the Universe, plakat spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie [źródło]Dla otwartych na nowe doznania muzyczne - piosenka z płyty Renaty Przemyk Balladyna (piosenki napisane do specjalnie do spektaklu):

1 komentarz:

  1. Och, jaka szkoda,że już skończyłam omawiać "Balladynę"! Bardzo mi się podoba ten pomysł! Za to wykorzystam piosenkę Renaty Przemyk do powtórki :) Rzeczywiście szkoda, że nie ma spektaklu na YT. Mogę jeszcze dodać, że podczas omawiania "Antygony" też wykorzystałam piosenki: Antygona "śpiewała" piosenkę "Kreon" Maanamu a Ismena "śpiewała" piosenkę "Tamta dziewczyna"Sylwii Grzeszczak; mam nadzieję, że zapamiętają lekcje.

    OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...