sobota, 12 września 2015

Tajemnica pewnego jeziora... Odkryta! "Świteź" w prasie

Co to? Dowiesz się, czytając wpis do końca :)
W gimnazjum obowiązkowo omawiamy z uczniami wybraną balladę Adama Mickiewicza. I dobrze, bo ballady nie są takie skomplikowane :). Do tej pory omawiałam Świteziankę i To lubię!, a Świtezi - nie. Przyszedł czas i na tę historię.

Tekst ballady (jak to ballady) jest dość długi i najeżony archaizmami. Aby ułatwić uczniom odbiór tej historii, lekcję zaczęliśmy od rozmowy o tym, co to jest niezwykłe miejsce oraz od obejrzenia filmu animowanego Świteź w reż. Kamila Polaka. Całą animację można obejrzeć na YouTube, jednak jej jakość jest tak fatalna, że zdecydowałam się na zamówienie DVD do swojej prywatnej kolekcji i (a jakże) odtwarzania jej w szkole kiedyś, w przyszłości.


Później przeczytaliśmy utwór i omówiliśmy go. Jak? To każdy nauczyciel wie :) i każdy ma na to swój sposób. Ja zwracałam uwagę na treść oraz cechy gatunku. 

I animacja, i wspólna lektura ballady stanowiły jednak wstęp do pracy uczniów w grupach.
Mieli oni zredagować numer gazety poświęcony jezioru Świteź i tajemniczym wydarzeniom, które miały nad nim miejsce...Przyznam od razu, że pomysł z gazetą nie jest mój. Kiedyś korzystałam z podręczników GWO (Między nami). W tym do klasy VI zamieszczony był tekst Świtezianki i ciekawe zadania do niego - uczniowie mieli napisać artykuł do lokalnej gazety o wydarzeniach nad jeziorem. Wydaje mi się, że gdzieś nawet mam te uczniowskie prace. 

Pomysł z podręcznika dostosowałam do własnych potrzeb. Uczniowie mieli zaprojektować pierwszą stronę gazety o wymyślonym przez siebie tytule związanym ze Świtezią i zamieścić na tej stronie trzy teksty:
 1. sprawozdanie z akcji przeprowadzonej na jeziorze Świteź (wyłowienie kobiety, historia opowiedziana przez kobietę),
 2. krótką notatkę ciągłą o istniejącym w rzeczywistości jeziorze Świteź (na podstawie dłuższego tekstu zamieszczonego w podręczniku),
 3. wywiad z Adamem Mickiewiczem (na podstawie tekstu ze starego podręcznika do klasy VI; tekst opowiadał o tym, jak Mickiewicz był u Wereszczaków i usłyszał od nich o jeziorze i związanych z nim legendach).


Jakie były moje cele? Uczniowie:
 1. mieli raz jeszcze, samodzielnie, przeczytać tekst Świtezi i wybrać z niego konkretne informacje; dzięki temu - mam nadzieję - więcej treści ballady zostanie w głowach,
 2. przypomnieli sobie, jak pisze się sprawozdanie,
 3. zredagowali notatkę encyklopedyczną na podstawie podanego źródła,
 4. zredagowali wywiad, także na podstawie źródła i dowiedzieli się kilku rzeczy o Adamie Mickiewiczu.
Powstały ciekawe prace, w większości bardzo dobre (hurra!). Chciałam je uczniom skserować, żeby wkleili je do zeszytów, ale niestety ksero zjadło mi trochę treści z kartek A3 (powód: brak marginesów...). Pozostaje mi więc albo dać im wszystko do przepisania, albo wybrać najlepsze teksty, przepisać je, wydrukować i powielić. 

Pomysł z gazetą do się zastosować nie tylko do ballad Mickiewicza. To pomysł, który warto jest mieć  w zanadrzu, gdy ćwiczymy (utrwalamy, powtarzamy) różne formy wypowiedzi.
Uczniowie, dziękuję za dobrze wykonaną robotę. Nie zapomnijcie, że w ramach jeszcze większego utrwalenia treści zadałam Wam recytację :D.

5 komentarzy:

 1. O, a gazety nigdy nie redagowaliśmy. Chyba czas to zmienić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, polecam :). Pomysł do zrealizowania w różnych grupach wiekowych.

   Usuń
 2. Muszę zobaczyć ten film koniecznie. Dziękuję za informację o nim, bo nic wcześniej nie wiedziałam, a lubię dobre animacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam też animację "Danny Boy" Marka Skrobeckiego no i klasykę - "Schody" (na YouTube wpisz "schody animacja").

   Usuń
  2. Filmy obejrzałam dziękuję za polecenie, podobały mi się, bo nie są jednoznaczne. W podziękowaniu polecam (Madame Tutli-Putli)
   https://www.youtube.com/watch?v=GGyLP6R4HTE
   (Tir Nan Og)
   https://www.youtube.com/watch?v=YNF6zH3pjDU

   Usuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...