poniedziałek, 9 listopada 2015

Polonistka i kółko TIK

Jestem polonistką, umiem zrobić wszystko - że tak zacznę z przymrużeniem oka. A teraz przejdę do rzeczy...

W tym roku szkolnym miałam nie angażować się w żadne dodatkowe szkolne zajęcia. Tylko dwie klasy, ja i język polski! (To ze względu na pełen etat na uczelni.) Kiedy jednak pewnego lipcowego poranka, kiedy to podziwiałam sobie najspokojniej w świecie panoramę Lizbony, zadzwonił telefon ze szkoły, a moja koleżanka polonistka i wicedyrektorka w jednym zapytała, czy nie chciałabym prowadzić kółka technologii informacyjno-komunikacyjnych - nie potrafiłam oprzeć się pokusie. Wzięłam!

Kółko TIK w szkole podstawowej


Zajęcia kółka TIK, zwanego przeze mnie kółkiem TrIK odbywają się co piątek i trwają dwie godziny lekcyjne. Jest więc wystarczająco dużo czasu na robienie ciekawych rzeczy. Ponieważ podstawówkę mamy niewielką i w tym samym czasie są zajęcia jeszcze trzech innych kółek (zajęcia teatralne po niemiecku, robotyka i Klub Młodego Historyka), mam w klasie tylko ośmioro dzieci. Każde siedzi przy swoim komputerze, a Internet hula, aż miło (no, to nie do końca prawda; czasem troszkę wolniej niż byśmy chcieli...).

Po co nam takie kółko?
Wystarczy przejść się po korytarzu w czasie przerwy, by stwierdzić, gdzie młodzi ludzie wsadzają swoje noski. Nie w książki, niestety, a w komórki. Skoro przed różnego rodzaju ekranami spędzają tak dużo czasu, czemu nie pokazać im, że istnieją w Internecie takie rzeczy, o jakich im się nie śniło? Służące i rozrywce, i nauce jednocześnie!

Celem istnienia kółka jest wprowadzenie ucznia w świat internetowych, i nie tylko, nowinek, które mogą wspomóc jego edukację. Które będą uczyć i bawić. Moim zadaniem jest też nauczenie wyszukiwania informacji (to cel długofalowy), korzystania z różnych zasobów zamieszczanych w Internecie oraz stania na straży własnej prywatności.

A co w programie?Program kółka TrIK układałam sama, wybrałam więc te narzędzia, które sama stosuję i lubię. Do tej pory poznaliśmy:
 • Edmodo - służy mi na zajęciach do przesyłania wszystkim linków, poleceń itp.,
 • Padlet - tutaj uczestnicy zajęć zgromadzili zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu,
 • Canvę - to jest moja faworytka! Uwielbiam tę stronę, na której w prosty sposób można stworzyć ładne i funkcjonalne grafiki do zastosowania na blogu, fanpejdżu itp. Tutaj można obejrzeć rezultaty prac polonistyczno-graficznych dziewcząt z kółka --> klik!,
 • StoryboardThat - strona do robienia komiksów. Znajdziemy tu bardzo bogaty wybór obrazków. Jedyny mankament - polskie znaki znikają po zapisaniu projektu i jego eksporcie...
 • Bloggera - tak, od kilku zajęć uczniowie pracują nad blogami. Adresów tutaj jednak nie ujawnię - jeśli będą chcieli, napiszą w komentarzach :).
 • YouTube jako serwis darmowej muzyki dla twórców filmików.

Co dalej?


W dalszym ciągu uczniowie będą aktualizować swoje blogi, robić grafiki w Canvie, przypinać informacje na Padlecie. Poza tym potrenują trochę ortografię, wrócą do LearningApps (korzystaliśmy z tego na wielu lekcjach w klasie V), nauczą się robić proste animacje, mówiące avatary, prezentacje w Prezi... Poza tym mam zamiar nauczyć ich korzystać z darmowych zdjęć na Flickr oraz... ale to na razie zostawię dla siebie :).

Zapraszam do śledzenia Facebooka - staram się tam publikować nasze prace i informować o tym, z czego korzystam.

Podzielcie się też ciekawymi stronami, z których korzystacie. Będzie mi bardzo miło! :)

2 komentarze:

 1. Nominowałam Pani blog do Liebster Blog Award. Zapraszam do blogowej zabawy http://rydwanikhistoryczny.blogspot.com/2015/11/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękuję :). Przyłączę się do zabawy w przyszłym tygodniu, bo w tym już nie dam rady! Naprawdę bardzo mi miło.

   Usuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...