wtorek, 29 marca 2016

SHARE WEEK 2016: edublogi, które czytam, chwytam, polecam


Choć blog piszę od 2008 roku, nigdy jakoś specjalnie nie czułam się częścią blogosfery... Zaczęło się to zmieniać w ubiegłym roku, kiedy odkryłam, że nie jestem sama na tym edupolu, które z mozołem uprawiam, że istnieją inni blogujący nauczyciele, a podglądanie ich pracy i inspirowanie się tym, co robią, stało się dla mnie czymś w rodzaju nałogu...

Dlatego też w tym roku postanowiłam wziąć udział w akcji SHARE WEEK, zainicjowanej przez Andrzeja Tucholskiego w 2012 roku. Jaka jest idea tego przedsięwzięcia? Otóż blogerzy powinni polecić innych blogerów, z jakiegoś powodu dla nich ważnych. Opublikować na swoim blogu wpis z poleceniami oraz wrzucić w formularz na blogu wspomnianego Andrzeja swoje propozycje. Dalej rozpisywać się nie będę, szczegóły akcji - w tym wpisie.  

Tak, czytuję blogi, i to różne - kulinarne, podróżnicze, ciuchowe, życiowe... Dziś jednak chciałabym podzielić się blogami edukacyjnymi. Mają one swoje stałe grono czytelników, nie są jednak w czołówce popularnych blogów. Nie twierdzę, że powinny - edukacja, choć dotyczy/dotyczyła wszystkich nie jest chyba tym, o czym ludzie chcą w wolnej chwili czytać... Ale powinno się o tej odnodze blogosfery mówić. Uważam, że to wspaniałe, że są nauczyciele, którzy dzielą się swoimi świetnymi pomysłami z innymi. Dziękuję im za to!

Blogi, które najbardziej mnie inspirują, to:


 • Zakręcony belfer - a raczej Belferka! Ma głowę pełną pomysłów na urozmaicenie lekcji. Uczy chyba na wszystkich etapach edukacyjnych, dla których ciągle coś wymyśla! Już sama jej dobra energia to dla mnie źródło inspiracji i motywacji. Wymyśla świetne gry dydaktyczne i widać, że lubi swoją pracę, a jej praca (czyli uczniowie) lubi ją. Fajnie byłoby Belferkę kiedyś poznać osobiście :).

 • Pani ze świetlicy - łamie stereotyp pań świetliczanek, które siedzą w świetlicy-przechowalni dzieci i pilnują, by się owe dzieci nie pozabijały. Organizuje zajęcia dodatkowe, konkursy, imprezy szkolne, kręci z uczniami filmy, kreatywnie wykorzystuje TIK, swoją postawą daje przykład młodzieży... To również nauczycielka, która lubi swoją pracę, a praca lubi ją. 

 • Fanfiki Lekturowe - blog prowadzony przez autorkę innego inspirującego bloga - Takie tam po polsku. Dla mnie ważniejsze są jednak fanfiki :). Nauczycielka publikuje prace uczniów, będące właśnie fanfikami, ale stworzonymi do konkretnej lektury. Źródło inspiracji do pracy z tekstami literackimi, kreatywne prace na lekcji i prace domowe. Jeśli chcesz zobaczyć, co mogą stworzyć uczniowie, kiedy podrzuci się im ciekawy pomysł - zajrzyj tam!

 • HummingbirdELS - blog dla nauczycieli języka angielskiego, czyli w sumie nie dla mnie :). Jest jednak kopalnią ciekawych pomysłów, z których część da się przenieść na grunt języka polskiego. Poza tym czytam go po prostu dlatego, że lubię czytać blogi nauczycieli-entuzjastów, którzy kreatywnie podchodzą do swojej pracy.

 • Konwersatoria o filmie i kulturze - blog filmoznawczyni nie tylko o tym, jak pracować z filmem na zajęciach... Jest o fotografii i projektach z nią związanych, o zabawkach optycznych, zajęciach ze studentami oraz uczniami z każdej grupy wiekowej. Czekam na więcej wpisów z inspiracjami edukacyjnymi :).


To na razie tyle. Oczywiście czytam nie tylko te edublogi (polecam zakładkę "Czytam, polecam"), a poza kategorią "edu" zaglądam też na inne - jak to napisałam na początku. 

Jeśli znacie inne blogi o tematyce edukacyjnej, zwłaszcza polonistyczne, kulturowe, o sztuce - dajcie znać. Chętnie się z nimi zapoznam i dopiszę do swojej listy :).

8 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za miłe wyróżnienie :)
  Popieram, musimy się w końcu spotkać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przejrzałam listę wyróżnionych blogów w ubiegłym roku i rzeczywiście trudno dostrzec "nasze" polonistyczne czy po prostu szkolne... koniecznie powinno to się zmienić... super, że zaczynasz te zmiany wprowadzać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na wpis u Ciebie :). A za rok na Share Week musi nas być milijon! ;)

   Usuń
 3. Polecam tutaj: http://konwersatoriaofilmieikulturze.blogspot.com/2016/04/shareweek-2016-blogi-edukacyjne-ktore.html

  :)Ale pierwszy już znasz :Pp

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadza się! Blogi edukacyjne rosną w siłe i przy okazji tegorocznego Share Week postanowiłam zaproponować jeszcze jedną akcję zatytułowaną "CZYTAMY i POLECAMY blogi edukacyjne". Zachęcam do udziału wszystkich autorów i czytelników takich blogów :) A szczegóły na moim blogu (www.fullofideas.pl).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za polecenie prac moich uczniów. Polecam fanfikowe nowe wątki "Syzyfowych prac".

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję za wyróżnienie! <3 Z przyjemnością zajrzę na inne blogi, które Pani poleciła :-)

  OdpowiedzUsuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...