środa, 27 września 2017

13 powodów, by obejrzeć "13 powodów"

Pomysł na tę serial 13 powodów  (ang. 13 Reasons Why) wydawał mi nie nieco makabryczny. Sytuacja wyjściowa jest (w skrócie) taka: nastoletnia Hannah Baker popełniła samobójstwo. Przed odebraniem sobie życia nagrała na analogowych kasetach 13 wypowiedzi, w których wyjaśniła powody swojej decyzji. O serialu dowiedziałam się od uczniów z klasy III gimnazjum. 

Przyznam, że w głowie zapaliła mi się czerwona lampka. Pomyślałam, że ten serial może być niebezpieczny dla widzów, do których został skierowany. Że, oglądany bez kontroli rodziców czy wychowawców, nie przegadany, nie omówiony, może zostawić młodego widza zagubionego. Dlatego w wakacje znalazłam czas i w trzy dni obejrzałam całość (via Netflix, więc na legalu). 

Technicznie, scenariuszowo i aktorsko nie jest to najlepszy serial, jaki widziałam. 


ALE...


Po obejrzeniu mogę wymienić przynajmniej 13 powodów, dla których dorośli powinni zobaczyć ten serial. Albo inny, o podobnej tematyce. 

A ta tematyka, o czym doskonale wiemy, nie jest czymś odległym od szkolnej rzeczywistości. To nie jest fikcja literacka czy filmowa. Niestety. 

 1. To serial, którego głównym tematem jest samobójstwo nastolatki.
 2. To serial, który pokazuje, jak plotka niszczy reputację.
 3. To serial, w którym wyraźnie widać niebezpieczeństwa związane z mediami społecznościowymi.
 4. To serial o tym, jak nieodpowiedzialne są nastolatki. Nawet te niby inteligentne.
 5. To serial o tym, jak szkoła jako instytucja nie jest w stanie udzielić pomocy nastolatce.
 6. To serial o tym, jak rodzice nie pomogli swojej córce.
 7. To serial o tym, jak bardzo rodzice nie znają swoich dzieci.
 8. To serial o tym, jak okrutne potrafią być nastolatki.
 9. To serial o przemocy seksualnej.
 10. To serial o tym, że wszyscy są winni śmierci dziewczyny.
 11. To serial, który prawdopodobnie widział już ktoś w Twojej klasie.
 12. To serial o tym, jak kolejne złe rzeczy nawarstwiają się, tworząc przeszkodę nie do pokonania.
 13. To serial, który może zasiać w głowie nastolatka myśl, iż samobójstwo to dobry pomysł.


Wymieniłam 13 powodów, ale już 1. i 13. powinny wystarczyć, by nauczyciele i rodzice oraz wszyscy pracujący z młodzieżą, obejrzeli go uważnie. Bardzo uważnie. A jeśli w Waszej klasie ktoś te serial zna, uważam, że powinniście podyskutować - w sposób uznany przez Was za słuszny - na ten temat ze swoimi podopiecznymi.

Pamiętam, jak kiedyś ze swoją klasą wychowawczą w ramach programu "Nowe horyzonty edukacji filmowej" poszłam na duński film Przytul mnie. Nastoletnia Sara, bohaterka filmu, w finale popełnia samobójstwo. Cechą programu edukacyjnego "Nowe horyzonty..." są prelekcje znawców kina przed filmem. Tym razem po filmie uczniowie mieli okazję porozmawiać z psychologiem o tym, co właśnie zobaczyli. Pamiętam to spotkanie jako dobrze, fachowo przygotowane.

Być może nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić lekcję na temat samobójstw. Warto wtedy pomyśleć o zaproszeniu na zajęcia specjalisty.

Cały film Przytul mnie dostępny jest legalnie na kanale VOD.pl: https://vod.pl/filmy/przytul-mnie-online/k12bk9m.


WAŻNE: 116 111


Twój uczeń, Twoja uczennica, może nie chcieć z Tobą rozmawiać. Może nie chcieć rozmawiać z rodzicem, bratem, siostrą, przyjacielem. Możesz nie wiedzieć, że coś u kogoś jest nie tak. Ale powiedz uczniom, na przykład na godzinie wychowawczej, o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. 116 111. Więcej szczegółów na stronie: 116111.pl/mlodziez. Jest też strona na Facebooku.

Książka


Serial 13 powodów jest adaptacją powieści Jey'a Ashera pod tym samym tytułem. Chwilowo nie mam siły psychicznej na przeczytanie tej powieści, ale na pewno po nią sięgnę w niedalekiej przyszłości. 

Możecie za to zajrzeć na stronę poświęconą powieści (po angielsku): Thirteen reasons why.


Polecam również uwadze filmik blogerki/vlogerki Hani S. o tym, dlaczego uważa ten serial za szkodliwy. Nie zgadzam się ze wszystkim, co Hania mówi, ale zawsze warto przemyśleć inny punkt widzenia niż swój własny.


2 komentarze:

 1. Bardzo bym chciała przeczytać książkę.
  Poleciła mi ją jedna z czytelniczek mojego bloga, pod wpisem o książce "7 dni"
  o podobnej tematyce.
  "7 dni" na szczęście nie kończy się tak tragicznie jak "13 powodów", ale i tak porusza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sobie właśnie kupiłam "13 powodów" w wersji oryginalnej. Będę czytać. Ciekawa jestem jak wypada pierwowzór w stosunku do serialu. O "7 dniach" nie słyszałam, sięgnę!

   Usuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...