piątek, 22 września 2017

Z Ryszardem Kają w podróży po Polsce. Jak wykorzystać plakat na zajęciach?

[Wszystkie wykorzystane w tekście obrazki są linkami prowadzącymi do podstron z konkretnymi plakatami w witrynie galeriaplakatu.com.pl. Nie, nikt nie płacił za promocję.]

Lubicie plakaty?


Ja tak. Lubię je na tyle, że wiele z nich podoba mi się tak bardzo, iż do dziś nie kupiłam żadnego, gdyż nie potrafię się zdecydować... Szczególnie przypadła mi do gustu seria "Plakat-Polska" Ryszarda Kai. Jego plakaty są pomysłowe, piękne i... przydatne. 

Wykładam na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, mieszkam tu od 14 lat i mam sentyment do tego plakatu. W ubiegłym semestrze prowadziłam ze studentami filologii polskiej zajęcia z edukacji językowej i literackiej cudzoziemców. Glottodydaktycy wiedzą, jak ważny na lekcjach języka jest element/komponent kulturowy: wiedza o polskich potrawach, świętach, obrzędach, wybranych wydarzeniach i postaciach historycznych, postaciach ważnych dla kultury polskiej, ale także o miastach, przyrodzie itp. Wszystkie te zagadnienia pojawiają się w podręcznikach do nauczania języka polskiego jako obcego na różnych poziomach. 

Szukając inspiracji na zajęcia dot. elementów krajoznawstwa, wpadłam na pomysł, by studenci wybrali sobie jeden plakat z serii stworzonej przez Ryszarda Kaję i:

a) opowiedzieli, co się na nim znajduje (opis dzieła sztuki),
b) przygotowali informacje o regionie/mieście, które stały się tematem plakatu.

Ten motyl to niepylak apollo. Prezentację z tym plakatem pamiętam najlepiej ze wszystkich.

W ten sposób miał powstać plakatowy przewodnik po Polsce. Mieliśmy dzięki poszerzyć swoją wiedzę o naszym kraju. Ćwiczenia z plakatami miały też pokazać, jak można je wykorzystać na zajęciach językowych w  grupach uczących się języka polskiego jako obcego na różnych poziomach zaawansowania. 

Prezentacja o pustyni zamieniła się w pean na cześć Dąbrowy Górniczej :). I dlatego też bardzo dobrze ją pamiętam!

Plakaty z serii "Plakat-Polska" mogą stanowić inspirację do różnych ćwiczeń językowych np. wprowadzających i utrwalających słownictwo z określonego kręgu tematycznego, poświęconych doskonaleniu opisu ustnego i pisemnego, ustnej prezentacji wybranego zagadnienia. Przy okazji uczniowie czy studenci poznają przykłady polskiej sztuki plakatu oraz różne regiony naszego kraju. 

Edit: Autorka blogu Lekcje o filmie w komentarzu pod postem podpowiada, że plakaty z tej serii na zajęciach jpjo można wykorzystać już od pierwszych lekcji - do ćwiczenia wymowy. Dzięki za uzupełnienie! I powodzenia na zajęciach :)

Zastanawiam się nad wykorzystaniem tych plakatów na lekcjach języka polskiego w gimnazjum. Ponieważ w tym roku stawiam na kształcenie wypowiedzi ustnych, być może niebawem zlecę uczniom takie samo zadanie, jak studentom :).

Wykorzystujecie plakat na lekcjach?


2 komentarze:

  1. O tak, lubimy plakaty :) Najczęściej pracuję na filmowych, ale te będą świetne do ćwiczeń fonetycznych dla początkujących studentów! Zamierzam wykorzystać już w najbliższych tygodniach, dzięki za inspirację!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za pomysł! Wrzuciłam go w treść posta i czekam na rezultaty. Opisane na blogu oczywiście :)

      Usuń

Może coś dodasz? Dzięki temu ten blog będzie jeszcze lepszy! Zapraszam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...